Exorcista na telefón ???

Autor: Daniel Vrabeľ | 7.11.2012 o 17:41 | (upravené 9.11.2012 o 11:27) Karma článku: 9,36 | Prečítané:  1380x

Mnohí by sa čudovali, ako blízko je od exorcizmu k ľudskej hlúposti. Exorcizmus zbavuje ľudí zlého ale nezbavuje ľudí hlúposti. Pričom práve hlúposť obyčajnou zlobou priam vrchovato oplýva a neexistuje nič, nijaká modlitba, nijaká psychoterapia... vôbec nič, čo by ju dokázalo odstrániť. Napriek tomu sa ľudská hlúposť na exorcizme(ktorý je v tom nevinne) veľmi výdatne priživuje, a táto koexistencia je v poslednej dobe veľmi častý jav.

Úkazy, ako je uctievanie exorcistov, vizionárov, kazateľov, duchovných cvičiteľov atď atď, treba brať s veľkou rezervou, osobne nevenujem tomuto harašeniu veľkú pozornosť. Ale predsa, ma raz zaujalo bujaré facebookové velebenie rýchlokvaseného gréckokatolíckeho exorcistu (v skratke, z vyhadzovača, smetiara, zrazu kňaz, prednášateľ a exorcista - úžasná kariéra, svoj príbeh ochotne vyrozprával aj do niekoľkých médií).

Ľudia - exorcistickí nadšenci, si tam menili jeho číslo, miesta prednášok, svedectvá o „zázrakoch“ čo sa pri ňom stali. Skúsil som prispieť aj ja a položil som otázku, na zamyslenie. "Čo ak raz bude treba vyháňať zlého ducha zo samotného exorcistu ktorého teraz tak ospevujú. Kto rozlíši, že je posadnutý a kto sa podujme na vyháňanie ?" Veď, ako vieme nik na svete nie je uchránený od pôsobenia zlého a môže sa stať, že aj sám exorcista sa stane obeťou. Nepovedal som nič zlé aj tak ma hnali na Golgotu a ukrižovali - popudlivé reakcie boli veľmi prudké, plné nenávisti, asi preto, že som narušil ich kruhy...( čo sa týka odpovede tak tú som nedostal):-) Bolo mi však odporučené, že nech mu zavolám, že sa so mnou určite rád porozpráva(zároveň zdôraznili, že je extrémne zaneprázdený:-) To isté mi povedal aj farár, ktorý sa v našej dedine zúčastnil prednášky toho exorcistu. Prišiel k nám na dohodnutú návštevu, a zrazu v našom dome dokonca cítil akési temné sily - (v mojej prítomnosti) z vlastnej iniciatívy "experimentoval" s exorcizmom vo vlastnej réžii(vraj ho môže vykonávať aj on, keď sa mu zachce)

Zdá sa mi to zvláštne, keďže z rôznych faktografických kníh viem, že exorcizmus je veľmi ťažký a vysiľujúci, jeden exorcista zvládne za život len niekoľko takých úkonov pričom ho to môže umoriť na smrť. A tu je zrazu niekto, kto čaká na telefóne a vyháňa diablov, len tak mirnix dirnix, šmahom ľavej zadnej, stíha starať sa o rodinu (keďže je ženatý a má deti), cestovať, prednášať, slúžiť omše...

Som veriaci, NEZNEVAŽUJEM, NEZOSMIEŠŇUJEM, NEZĽAHČUJEM exorcizmus, ako taký, Zlo existuje, dokáže pôsobiť, ničiť a zničiť.

Napriek tomu sa na to musím pozerať cez kritické myslenie. Pretože, ľudská hlúposť v kombinácii s vyháňačskou mániou dokáže vidieť diabla všade, v každom a vo všetkom, len nie tam kde skutočne je. Ten sa potom všetkým smeje do ksichtu a nie len on. A tak sa znova pýtam.

Čo ak sa vyskytne prípad, že samotného exorcistu posadne diabol?

Môžu rímskokatolícky exorcisti vyháňať diablov napríklad z evanjelických veriacich alebo pravoslávny exorcista môže vyháňať diabla z katolíka? Lebo podľa zistených informácií by sa posadnutí katolíci mali podrobiť výlučne katolíckemu exorcizmu a tak ďalej. Funguje medzi cirkvami akýsi univerzálny exorcizmus v mene Ježiša Krista, jedného a toho istého, ktorého všetci svorne veria a uctievajú?

Lebo ak nie potom má každá kresťanská konfesia, odnož, obec - nazvite to ako chcete, svojich vlastných satanov, satančekov a diablov na ktorých vyháňači z inej konfesie nemajú dosah.

Ako to teda vlastne je ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?