Chceš byť ako Daniel !?

Autor: Daniel Vrabeľ | 1.11.2012 o 12:45 | (upravené 1.11.2012 o 22:18) Karma článku: 19,32 | Prečítané:  1042x

Letný večer, vánok ľahko ochladzuje skupinku rozhorúčených ľudí, ktorý si len tak klebetia o bežných starostiach i radostiach.

Štebotajúcu skupinku tvoria tri ženy a jedno očividne sa nudiace dievčatko opierajúce sa o barly, nedávno si totiž pri páde z bicykla škaredo zlomilo nohu. Postávajú na okraji cesty a v zápale klebiet pre nich prestal jestvovať čas i okolitý svet. Dedinská prázdninová pohodička - keby ich tak niekde obďaleč zvečňoval impresionistický maliar, celkom iste by sa mu obraz vydaril. Škoda, maliara niet a tak nijaký obraz nebude ale jedného nezúčastneného pozorovateľa predsa len majú - mňa. Sedím pri otvorenom okne, ponorený do myšlienok, celou bytosťou vychutnávam, ako do ticha mojej izby prúdi šum z vonku, švitorenie vtákov, cvrčanie cvrčkov, sotva počuteľná vrava ľudí, po tvári ma hladí západ slnka i vlnenie záclony v letnom vánku,... „ Éej, svet je niekedy predsa len dobré miesto pre ten náš život, kiež by takéto chvíle hlbokého pokoja mohli trvať...“ Pomyslím si s miernym úsmevom na tvári, ale zrazu - tresk, divoké trúbenie, škripot pneumatík o rozpálený asfalt, rev rozzúrenej ženy, ako nálož, rozmetajú na kúsky moju podvečernú idylku. Neochotne zbystrím svoje zmysly, no to som asi nemal robiť. Rozzúrená obstarožná žena reve na svoju malú dcéru, ktorá sa pozabudla a barlami sa postavila takmer do stredu cesty, pred rozbehnuté bigotné SUV, ktoré len tak, tak stihlo ubrzdiť a vyhnúť sa tragédii. „Čo si de.ilná? Hlu.aňa, čo nedávaš pozor, to ti nestačí, že si teraz žobráčka na nohu, chceš byť načisto dokaličená? Vidíš jak dopadol tamten... na vozíku? Chceš byť jak on? Chceš byť jak ten Daniel??? Vypadni domov, ale už!“ Takmer zmyslov pozbavená, vreštiaca, „milujúca“ matka šťastlivej dcéry, ktorá sa práve druhýkrát narodila ma nevidela, nevidela, ako sa môj krásny letný západ slnka, zmenil na čierno čiernu tmu, na zlosť, vzdor, odpor, zhnusenie. Bezmocne som sa vzdialil od okna, s povestnou hrudou, ktorá nám v takýchto chvíľach začne gniaviť hrdlo, lenže táto bola akási väčšia a gniavila aj moju dušu. Trvalo hodnú chvíľu, kým som sa ponad prežitý okamih preniesol, za dobu ochrnutia som musel prežiť kadejaké špinavosti - toto však bolo niečo iné.

Napokon, viem a vedel som, že osudy nešťastníkov rôznych kategórií vystavujú, ako negatívny alebo pozitívny vzor, pri výchove detí, lenže zažiť to takto bezprostredne, nečakane, človeka omráči a nadlho v ňom ostane odporná horkosť v duši. Áno, náš život od malička točí okolo príkladov, vzorov, životných príbehov iných. Na jednaj strane sú tamtí ktorí „pochybyli“ alebo doplatili na chyby iných na druhej strane sú...Kto je vlastne na tej druhej strane ?

Mám teda naisto potvrdené, že so svojím úbohým údelom, slúžim ako akýsi nápravno-výchovný prostriedok, len neviem či sa mám z toho radovať alebo smútiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?