Zasvätenosť.

Autor: Daniel Vrabeľ | 9.4.2012 o 20:18 | (upravené 9.4.2012 o 21:34) Karma článku: 16,89 | Prečítané:  439x

Len málo trpiacich, v ťažkom utrpení ostáva zatvrdených voči Bohu. Je nemožné, aby sa človek v ťažkom utrpení nezamýšľal nad otázkami viery. Väčšinou si v utrpení vybudujeme k Bohu zvláštny vzťah, plný podivuhodných zvratov a zápasov. Akú formu, intenzitu a tvar bude mať vzťah k Bohu záleží od toho, ako uchopíme svoje utrpenie a ako s ním naložíme. Lebo, či už tomu veríte alebo nie, aj utrpenie, čo akokoľvek hrozné má svoju hodnotu - a nie malú.

Ťažké utrpenie so sebou nesie zložitý vzťah k Bohu, chápanie viery a viera sú veľmi namáhané. V ťažkom utrpení sa v nás dokáže zrútiť aj tá najpevnejšia vieroučná zásada, ťažké bolesti, beznádej, odcudzenie, bezmocnosť, zúfalstvo, človeka, často niekoľko krát vnútorne zlomia. Skutočnosť, že sú ľudia vystavení utrpeniu sa vzpiera nášmu chápaniu Božieho diela i jeho samého ako inteligentného dizajnéra. Utrpenie v ľudskom živote ostáva tajomné a nepochopené. Keď, položíte niekomu, kto v živote neľudsky trpel, otázku, ako vlastne zvládol toto obdobie. Takmer vždy dostanete odpoveď - NEVIEM. Niečo tajomné nám pomáha, ale nevieme čo, a práve vzťah k tomuto tajomnu, nám umožňuje znášať neznesiteľné a prekonávať neprekonateľné.

Zdalo by sa, že utrpenie dokáže ľudí iba gniaviť a niet najmenšej nádeje vymaniť sa spod jeho tlaku. Lenže, aj tu sa ľudský duch vynašiel a objavili sme niečo, čím dokážeme utrpenie uchopiť. Tým ničím je identifikácia utrpenia, práve to, že utrpeniu dáme jeho vlastnú identitu, zbavíme ho démonickosti a obludnosti. Je mnoho podôb takejto identity, mňa oslovila - zasvätenosť.

Zasvätenosť vlastného utrpenia Bohu, z pohľadu svetských radostí a pôžitkov neprináša človeku vôbec nič. Úplne iné je to v rovine mystiky a vzťahu k Bohu, je nemožné popísať čo všetko získame zasvätenosťou sa v utrpení. Azda najdôležitejšie veci sú, že nad zasväteným utrpením a človekom stráca svoju moc ZLO, zároveň prichádza akýsi zvláštny nadčasový vnútorný pokoj. Na to, aby sa mohlo Bohu zasvätiť utrpenie človeka a trpiaci človek samotný sú potrebné len dve veci, vlastné slobodné rozhodnutie, a utrpenie. Aj keď sa v súvislosti s utrpením mnohí oháňajú krížmi, ako metlami, vnímanie utrpenia, ako kríža vyžaduje hlboké mystické spojenie a religiozitu. Jednoduchá zasvätenosť neznamená, že sa trpiaci človek vydá na nejakú osobnú krížovú cestu a napokon sebaukrižuje, práve naopak. Zasvätenosť utrpenia je podobný úkon, ako krst, zasvätenosťou dávame svojmu utrpeniu, sebe, vzťahu k Bohu, novú dimenziu a význam.

------------------------------------------

A tak, podobne, ako Boh, ktorý je rozumom nepochopiteľný, nám navzdory tomu umožňuje chápať svet. Rovnako, aj utrpenie, ktorého zmysel sa nedá pochopiť, pomáha, chápať život a jeho radosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?