Zasväcovanie.

Autor: Daniel Vrabeľ | 20.3.2012 o 18:47 | (upravené 22.3.2012 o 16:23) Karma článku: 20,63 | Prečítané:  341x

Všeobecný prístup cirkvi k utrpeniu stále prechádza vývojom, je priamo úmerný tomu, na akej úrovni sú osobné postoje či prístup duchovných a teologických učencov. Oni si najviac uvedomujú, aká potrebná je zasvätenosť utrpenia, oni môžu vzbudiť záujem či nezáujem radových veriacich ale aj neveriacich o utrpenie. Môžu hovoriť a učiť o zasvätení, môžu napomáhať či nabádať k osobnému zasväcovaniu. Teda vo vzťahu k trpiacim a k utrpeniu, môžu veľa...

Zasvätenie do utrpenia, predchádza, zasväcovaniu sa v utrpení.

S prístupom duchovenstva k utrpeniu sa stretám väčšinou pri spovediach. Vždy som sa stretol s korektným a viac-menej profesionálnym prístupom. Niekedy som však na vlastnej koži zažil nepripravenosť duchovného vo vzťahu k pochopeniu človeka, ktorý na svojich bedrách nesie ťažký doživotný údel. Opis konkrétnej skúsenosti, poodhalí, ako sa dokážu niektorý duchovní strápniť. Pár krát som pri spovedi dostal otázku: „Daniel, a prečo sa ty vlastne chceš spovedať, prečo si sa rozhodol vyspovedať sa...?“ Od duchovného, prichádzajúceho k „chorému“ človeku, ktorý chce v hlbokej pokore a poníženosti vyznať svoje chyby, prosiť o rozhrešenie, a odpustenie, to vyznie dosť komicky ba až šialene. Je to, ako keby sa Kristus v Evanjeliu opýtal svojich učeníkov, načo vás tu vlastne mám, veď si ja vystačím aj sám. Áno, aj takéto nezmyselné otázky padajú pri spovedi „chorých“, nevraviac o podsúvaní falošnej predstavivosti, „čo by asi bolo, keby sa mi nestala havária, ako by som dopadol...“ Alebo, keď sa dobre najedený, vyspatý a nabudený..., mladý duchovný, pokúša psychologicky profilovať chudáčika, ktorý si praje iba jediné - v pokoji dožiť. Ja som tie otázky bral v nadnesenom slova význame, so snahou „podrypnúť“ a podnietiť vo mne akýsi väší spovedný výkon. Ale u menej odolných, oslabených, deprimovaných trpiacich(chorých) ľudí, takýto prístup dokáže spôsobiť eutanáziu duše.

Najprv sa sami dopúšťate eutanázie duše, a potom sa čudujete, že vzniká hlad po eutanázii tela?

Preto ma stále teší zachovanie slobody výberu spovedníka, ktorý ma ponechá pri spovedi plne slobodného.

Bránou k pochopeniu, bránou k pomoci, bránou ktorou sa vchádza do srdca trpiaceho človeka je - súcit, kto touto bránou neprejde alebo nechce prejsť, nikdy nedokáže pochopiť a pomôcť trpiacemu človeku. A tak, nielen duchovní ale aj iní učenci si robia o trpiacich vlastný, provizórny, často pokrivený, deravý obraz, plný zle prišitých záplat. Pokúšajú sa stoj čo stoj vzbudzovať súcit u iných ale sami stoja bokom. Dá sa to vysvetliť tým, že súcitenie je príliš často zamieňané s ľutovaním človeka. V týchto dvoch veciach je však obrovský rozdiel.

Sám som sa stretol s ľuďmi, ktorí trpeli na tele alebo na duši a verte, každý z nich akýmsi záhadným spôsobom vycítil, či som v sebe vzbudil skutočný súcit alebo nie. Varujem každého, tak radových veriacich, ako aj vysvätených a vzdelaných, aby sa nemodlili s trpiacim alebo ťažko chorým človekom, bez toho, aby v sebe vzbudili hlboký a opravdivý súcit. Budete odmietnutý a nedosiahne nič, iba vnútorne odvrátenie a vzdor. Nebojte sa zoči-voči utrpeniu vzbudiť v sebe vnútornú súcitnosť, nik si z nej nevezme viac, ako potrebuje. Súcit, bráni odporu k utrpeniu samotnému, otupeniu a znecitliveniu voči utrpeniu iných.

Tak, ako spoveď chorého či zdravého vyžaduje opravdivú ľútosť a prísľub o nápravu. Tak aj, utrpenie samo o sebe žiada o súcit - má ho a bude ho mať niekto s mojím utrpením a utrpením miliónov ďalších? Tak, ako ja viem, že Boh moju ľútosť a snahu o nápravu vždy počuje, verte, že aj váš súcit s utrpením iných je vypočutý. Tak, ako ja cítim radosť z toho, že mi Boh odpustil a odpúšťa, budete aj vy cítiť silu planúcu z vášho súcitu s utrpením iných.

Utrpenie, nepácha hriech, utrpenie sa nepretvaruje, nevyžíva v neresti a pýche, utrpenie nie je žiadostivé, ani závistlivé... Utrpením sa smie iba jedno - znášať bolesť, svoju, za seba a za iných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?