Zasväcovanie.

Autor: Daniel Vrabeľ | 20.3.2012 o 18:47 | (upravené 22.3.2012 o 16:23) Karma článku: 20,63 | Prečítané:  333x

Všeobecný prístup cirkvi k utrpeniu stále prechádza vývojom, je priamo úmerný tomu, na akej úrovni sú osobné postoje či prístup duchovných a teologických učencov. Oni si najviac uvedomujú, aká potrebná je zasvätenosť utrpenia, oni môžu vzbudiť záujem či nezáujem radových veriacich ale aj neveriacich o utrpenie. Môžu hovoriť a učiť o zasvätení, môžu napomáhať či nabádať k osobnému zasväcovaniu. Teda vo vzťahu k trpiacim a k utrpeniu, môžu veľa...

Zasvätenie do utrpenia, predchádza, zasväcovaniu sa v utrpení.

S prístupom duchovenstva k utrpeniu sa stretám väčšinou pri spovediach. Vždy som sa stretol s korektným a viac-menej profesionálnym prístupom. Niekedy som však na vlastnej koži zažil nepripravenosť duchovného vo vzťahu k pochopeniu človeka, ktorý na svojich bedrách nesie ťažký doživotný údel. Opis konkrétnej skúsenosti, poodhalí, ako sa dokážu niektorý duchovní strápniť. Pár krát som pri spovedi dostal otázku: „Daniel, a prečo sa ty vlastne chceš spovedať, prečo si sa rozhodol vyspovedať sa...?“ Od duchovného, prichádzajúceho k „chorému“ človeku, ktorý chce v hlbokej pokore a poníženosti vyznať svoje chyby, prosiť o rozhrešenie, a odpustenie, to vyznie dosť komicky ba až šialene. Je to, ako keby sa Kristus v Evanjeliu opýtal svojich učeníkov, načo vás tu vlastne mám, veď si ja vystačím aj sám. Áno, aj takéto nezmyselné otázky padajú pri spovedi „chorých“, nevraviac o podsúvaní falošnej predstavivosti, „čo by asi bolo, keby sa mi nestala havária, ako by som dopadol...“ Alebo, keď sa dobre najedený, vyspatý a nabudený..., mladý duchovný, pokúša psychologicky profilovať chudáčika, ktorý si praje iba jediné - v pokoji dožiť. Ja som tie otázky bral v nadnesenom slova význame, so snahou „podrypnúť“ a podnietiť vo mne akýsi väší spovedný výkon. Ale u menej odolných, oslabených, deprimovaných trpiacich(chorých) ľudí, takýto prístup dokáže spôsobiť eutanáziu duše.

Najprv sa sami dopúšťate eutanázie duše, a potom sa čudujete, že vzniká hlad po eutanázii tela?

Preto ma stále teší zachovanie slobody výberu spovedníka, ktorý ma ponechá pri spovedi plne slobodného.

Bránou k pochopeniu, bránou k pomoci, bránou ktorou sa vchádza do srdca trpiaceho človeka je - súcit, kto touto bránou neprejde alebo nechce prejsť, nikdy nedokáže pochopiť a pomôcť trpiacemu človeku. A tak, nielen duchovní ale aj iní učenci si robia o trpiacich vlastný, provizórny, často pokrivený, deravý obraz, plný zle prišitých záplat. Pokúšajú sa stoj čo stoj vzbudzovať súcit u iných ale sami stoja bokom. Dá sa to vysvetliť tým, že súcitenie je príliš často zamieňané s ľutovaním človeka. V týchto dvoch veciach je však obrovský rozdiel.

Sám som sa stretol s ľuďmi, ktorí trpeli na tele alebo na duši a verte, každý z nich akýmsi záhadným spôsobom vycítil, či som v sebe vzbudil skutočný súcit alebo nie. Varujem každého, tak radových veriacich, ako aj vysvätených a vzdelaných, aby sa nemodlili s trpiacim alebo ťažko chorým človekom, bez toho, aby v sebe vzbudili hlboký a opravdivý súcit. Budete odmietnutý a nedosiahne nič, iba vnútorne odvrátenie a vzdor. Nebojte sa zoči-voči utrpeniu vzbudiť v sebe vnútornú súcitnosť, nik si z nej nevezme viac, ako potrebuje. Súcit, bráni odporu k utrpeniu samotnému, otupeniu a znecitliveniu voči utrpeniu iných.

Tak, ako spoveď chorého či zdravého vyžaduje opravdivú ľútosť a prísľub o nápravu. Tak aj, utrpenie samo o sebe žiada o súcit - má ho a bude ho mať niekto s mojím utrpením a utrpením miliónov ďalších? Tak, ako ja viem, že Boh moju ľútosť a snahu o nápravu vždy počuje, verte, že aj váš súcit s utrpením iných je vypočutý. Tak, ako ja cítim radosť z toho, že mi Boh odpustil a odpúšťa, budete aj vy cítiť silu planúcu z vášho súcitu s utrpením iných.

Utrpenie, nepácha hriech, utrpenie sa nepretvaruje, nevyžíva v neresti a pýche, utrpenie nie je žiadostivé, ani závistlivé... Utrpením sa smie iba jedno - znášať bolesť, svoju, za seba a za iných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?