Zasvätenie.

Autor: Daniel Vrabeľ | 2.3.2012 o 8:45 | (upravené 22.3.2012 o 7:27) Karma článku: 24,66 | Prečítané:  254x

Ako sa v cirkvi definujú ľudia, ktorý majú trvalý zdravotný postih, ľudia so zdravotným obmedzením, ľudia s handicapom, ľudia zdravotne znevýhodnení, ľudia poznačení, ľudia trpiaci alebo v skratke nazývaných kaliky? Lekárska, ako aj právnická obec majú oproti obci cirkevnej pokročilejšiu klasifikáciu takýchto ľudí. Keď sa lekárom a právnikom chce, dokážu chorobu i trvalé postihnutie jednotlivca aj skupiny veľmi presne zaradiť, ak nevedia kam, ustanoví sa skôr či neskôr nová diagnóza alebo zákon. Ak sa im nechce nuž...smola. Ale v cirkvi je to inak. Ako? Čítajte ďalej.

V súvislosti s pôstnym obdobím som sa opýtal istého vzdelaného kňaza. Ako sa majú k pôstu stavať trvale trpiaci ľudia? Kde sa o nich zmieňuje cirkevné právo. Dotyčný kňaz je jediným takto vysokovzdelaným kňazom na Slovensku. Odpovede som sa nedočkal a tak som pátral sám.

Podľa výkladu, Dekrétu Posvätnej kongregácie pre východné cirkvi č. 379/65 z 21. februára 1969 o pôstnej disciplíne, odstavec 10), citujem: Pôst a zdržanlivosť nezaväzujú chorých ľudí. Nezaväzujú ani tehotné a dojčiace ženy, ďaleko cestujúcich (myslí sa aspoň 4 hodiny cesty), ťažko pracujúcich a spoločne sa stravujúcich (ak nemajú možnosť výberu). Týmto by mali byť chorí úplne oslobodení od pôstnej zdržanlivosti. Pretože, akiste už v dávnych dobách mali s chorými súcit a vedeli, že aj bez pôstu musia znášať veľa odriekania a bezútešného utrpenia.

Lenže nikde niet definície pre ľudí, ktorých som spomínal v perexe. Za chorého, je dnes považovaný   kdekto, na hocikoho možno napísať nejakú tú Dg. Škála ma obrovské rozpätie, od tých ktorí si porežú prstík či ich bolí bruško lebo sa napili veľa coly, až po v ťažkých mukách umierajúcich, ťažko trpiacich a smrteľne chorých ľudí.

Veľmi nerád ale znovu som si musel vypomôcť sám.

Termín chorý je teda nutné vymedziť na ľudí, ktorí potrebujú zdravotnícku starostlivosť, a ak sa ich stav nezlepšuje dá sa hovoriť o trpiacich, trvalo trpiacich či ak chcete smrteľne chorých ľuďoch.

(Dúfam, že sa nad týmito vecami zamýšľajú aj iní a poopravia alebo ma doplnia, pretože otázky eutanázie či sociálneho zaopatrenia trpiacich dodnes atakujú všetky cirkvi, bez rozdielu)

V cirkvi sa stretnete takými „zázrakmi“, že za „chorých“ sa považujú, zdraví a silní, a naopak ťažko trpiaci sú vydávaní za silných a podobne, vzniká ťažký zmätok. Jasné svetlo do toho nevnáša ani Sväté písmo. Nečudujem sa, chorí - handicapovaní, tak, ako sú rozlíšiteľný dnes, ktorých svetský zákon stavia na roveň zdravým, vtedy neexistovali. Boli to ľudia vytesnení na okraj spoločnosti, nariekajúci v bolestiach, čakajúcich na svoj odchod alebo na zázrak. V starom zákone sú o nich rôzne útržky a zmienky, často je predkladaná kniha Jób (ktorá je síce veľké dielo, žiaľ zrejme vymyslené). Potom tu máme úplne iný prístup v Novom zákone, kde je utrpenie ponížené a zároveň povýšené. Napriek všetkému a tisícročným skúsenostiach, cirkev, v definícií chorých a trpiacich nepokročila a nemá v tom jasno. Všetko teda ostáva na prístupe kléru, učencov a na teologickom, prevažne svojvoľnom výklade pojmov či všemožných pripodobnení.

Keď sa to hodí, je utrpenie vyzdvihované ako prepotrebné, nalievajúce silu a nádej, tvz. „Cirkev trpiaca, Kristove údy na kríži...“ a rôzne iné vysokospracované frazeologizmy. Keď sa to nehodí, utrpenie môže byť aj z tých istých úst zneuctené (tak, ako v tej reality), „opľuté, omočené, a slovami „sami si za to môžu“ sú trpiaci poslaní rovno do hrobu, či dopekiel.

--------------------

Cirkev síce navrhuje, nabáda, odporúča, niekedy prosí a žiada od trpiacich, aby svoje utrpenie zasvetili a ponúkli, ako zmierlivú obetu za kňazov, rehoľníkov, tých aj tamtých, za všetkých ale sama sa do ich utrpenia zasvetiť akosi nechce.

Nuž čo, ľudské postoje, názory i životy napr.Kopernika, Giordana Bruna a mnohých iných, boli rehabilitované po storočiach, verme že sa takejto rehabilitácie, zo strany Cirkvi dostane raz aj niektorému chorému a utrpeniu, ako takému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.


Už ste čítali?